Vzpomínky na fotbal v Dešenicích

Vzpomínky na fotbal v Dešenicích:

V r.1961 jsem nastoupil na tehdejší statek Dešenice jako technik. Jelikož jsem již na studiích hrál fotbal, zajímal jsem se, zda se v Dešenicích hraje fotbal. Od starších občanů jsem se dozvěděl, že se zde hrál již od konce čtyřicátých let, ale pouze jen přátelsky.Proto v r. 1962 jsme utvořili partu nadšenců a přihlásili se do soutěže v tehdejším okrese Klatovy. Kapitánem mužstva byl zvolen Ferda Vavírka. Jelikož v Dešenicích bylo hráčů málo, tak nastupovali též hráči z Milenců, Nýrska, Zelené Lhoty, Hojsovy Stráže a také z Klatov. K zápasům jsme jezdili především vlakem, ale také nákladním autem PV2S. Za tyto služby jsme museli chodit na brigády, zejména při žních při svozu balíků slámy nebo při metání sena a slámy do výfuků.

Některé hráče to odradilo a tak na 1 rok se mužstvo rozpustilo. V r. 1968 se našli další nadšenci jako F. Paško nebo J. Leischner a založili TJ START 68 Dešenice a od té doby měl fotbal v Dešenicích vysokou úroveň. Posílili nás vojáci z PS útvaru Nýrsko a později po rozpuštění B mužstva Okuly Nýrsko přešla většina hráčů do Dešenic.

Letos slavíme 40 let TJ START. V době normalizace byla právě číslice 68 trnem v očích tehdejším mocným a proto když TJ START 67 Dešenice měl postoupit z okresního přeboru o třídu výš, odebrali mu dva body a tím jsme skončili na druhém místě. Přesto nás to nedeprimovalo a hráči s vervou jim vlastní hráli dál a proto po celou dobu Dešenice patří k předním mužstvům okresního přeboru Klatovy.

Nesmím zapomenout na žákovské mužstvo. Z jeho kádru bylo doplňováno mužstvo dospělých a řada hráčů se osvědčila v v mužstvech vyšších soutěží. Zde je nutno vyzdvihnout obětavost řady trenérů např. Záně, Pavlíka, Trojana. Pod jejich vedením získalo mužstvo žáků několik mistrovských titulů okresního přeboru.

Záměrně neuvádím výsledky zápasů ani umístění mužstev. Podstatné je, že parta nadšenců rozdávala radost fanouškům a že o Dešenicích se, pokud se týká fotbalu, mluvilo v celém okrese a zviditelnili se podstatně v očích obyvatel Klatovska.

Vzpomínky zaznamenal, Josef Skala